Ako sa bicykluje vo Wienerwalde

Cyklovýlet Wienerwald
Do Wienerwaldu na bicykli

Ak máte blízko do Viedne, chuť bicyklovať a vidieť kúsok pekného kraja, vydajte sa na cyklovýlet do Wienerwaldu.

Zaujímavé miesta: tekvicové kreácie v Franzlbauer aus Hintersdorf, Windishhutte, vyhliadka Wilhelminenberg, observatorium Habsburg-Warte, Europakapelle Hainbuch

Dĺžka trasy:       53.9 km profil-wienerwald
Stúpanie:       790 m  
Najvyšší bod:       Windischhutte 497 m.n.m  
Pohoria:       Wienerwald  
           
Linky:       GPS dáta  
        Google earth dáta          Náročnosť: 2
        Bikemap trasa          Kategória: travel
        Blízke Geocaching miesta          Vhodné pre: horské bicykle, cestné bicykle

Wienerwald je kopcovitá lesná oblasť na severovýchodnom úpätí Severných Alp, s rozlohou 45 km na dĺžku a 20 – 30 km na šírku. Tento výlet začína v St Andrae-Wördern, kde sa dá pohodlne dostať autom a zaparkovať. Je to kúsok do lesa. Ak nechcete ísť autom, môžete cestovať do Viedne vlakom a odtiaľ sa po cyklocestách cez Klosternneuburg dostanete do St Andrae-Wördern.

Dravce a tekvice

V St Andrae-Wördern si môžete pozrieť chovnú stanicu Raptor Hagenbachklamm s viac ako 300 dravcami od tých malých až po kondorov z Južnej Ameriky. Ak sa rozhodnete ju vynechať, vydajte sa smerom na Hintersdorf, kde po chvíli prídete k Franzlbauer-Hof (Gemeinde St. Andrä-Wördern, Bezirk Tulln), ktorý je ukážkou originálnej tekvicovej výstavy a uvidíte ju priamo od cesty. Tekvicové dekorácie, nápisy a sochy zdobia priečelie domu, v ktorom je možné ochutnať tekvicové jedlá, nakúpiť si tekvicové výrobky, alebo vyskúšať „seno hopping“. (Nie, že by sa to nedalo doma na Slovensku, ale je zaujímavé, z čoho všetkého vedia rakúšania spraviť atrakciu.)

Stúpanie k veternému domu

Ďalej vás čakajú kopce, kopce a kopce. Po úvodnom zahriatí vyjdete na Windischhutte, vysoký 497 m.n.m. Za priaznivého počasia uvidíte prvý z výhľadov na okolité vrchy. Ak ste sa pokochali výhľadom, môžete sa kúsok vrátiť a odbočiť smerom na Hainbuch. Pôjdete okolo kaplnky Europakapelle, ktorá bola postavená na počesť vstupu Rakúska do EÚ (1995).

Cez parky

Z Hainbuchu zozjazdujete cez Buchenhof až do Mauerbachu, odkiaľ pôjdete až do predmestia Viedne, kde odbočíte smerom na Pötzleinsdorfer Schlosspark a Schwarzenbergpark. Ako už názov napovedá, Pötzleinsdorfer Schlosspark je zámocký park so zámkom Pötzleinsdorfer. Zaujímavejší je však antický chrám a sochy Spievajúce kvarteto nachádzajúce sa v záhradách. Schwarzenbergpark je zas viac navštevovaný, jeho rozloha 80 ha ho predurčuje na rôzne športovo-rekreačné aktivity.

Na vyhliadke

Z parku pôjdete smerom na sever, kde vás čaká strmý výstup na Wilhelminenberg – druhý najvyšší bod výletu, tentoraz s vyhliadkovou vežou. Na vrchu veže sú orientačné smerovky s informáciami o vrchoch a pohoriach, ktoré vidíte. Môžete tak zistiť, že ste 80 km od Malých Karpát a že 128 kilometrov vzdialená Veľká Javorina má 970 m.n.m. Za priaznivého počasia uvidíte aj kopce v rakúskej časti Álp.

Hvezdáreň

Z Wilhelminenberg pôjdete už len nadol, smerom na Hermanskoegel, kde môžete odbočiť a pozrieť si historické observatórium Habsburg-Warte z roku 1882. Toto je dnes otvorené ako múzeum a medzi 10.00 – 17.00 cez týždeň a 13.00 – 18.00 cez víkend sa môžete ísť pozrieť do vnútra. Z Habsburg-Warte potom už len zjazdujete do St Andrae-Wördern, východiskového bodu výletu.

Krčmy a reštaurácie po ceste:

Ober Kirchbach: Hostinec Bonka
St Andrae-Worden:  Gasthaus Haselbacherhof

  • Komentáre

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  • Podobné články
0
Horská cyklistika Tip na výlet Žilinský kraj

Martinské hole

0
Novinky Rodinný výlet Užitočné rady

Cyklovýlet s deťmi: Všetko, čo potrebujete vedieť

0
Cestná cyklistika Horská cyklistika Rakúsko Tip na výlet

Ako sa bicykluje vo Wienerwalde

Navigácia

Magazíny