Ako trénovať v zime?

Mnohí cyklisti sa nenechajú odradiť ani horším počasím. Sú však dni alebo mesiace, kedy bicyklovanie skutočne nie je bezpečné. Udržať sa v kondičke môžete aj doma. Domáci tréning cyklistu by mal pozostávať zo silových core cvičení, ale aj z bicyklovania na stacionárnych bicykloch.

Core tréningy na posilňovanie

Core tréning je ucelený systém cvičení s vlastnou váhou, ktorého cieľom je aktivovanie tých svalových skupín, ktoré zabezpečujú pevný stred tela a lepšiu stabilitu kĺbov v pokoji aj v pohybe. Kondičný tréner a triatlonista Michal Uličný odporúča práve core tréning ako ideálne cvičenie pre cyklistov počas zimných mesiacov a horšieho počasia. „Keďže v športe sa často stretávame s pohybovými stereotypmi, ktoré nemusia byť až také vhodné pre našu kostru, práve core tréningom je možné aktivovať zapájanie takých svalových skupín, ktoré zostávajú pri pravidelnom opakovaní rovnakého pohybu nevyužité.“

Michal odporúča cvičenia, ako dotyk ramien vo vzpore, výstupy na vyvýšenú podložku či výpad vzad s rotáciou. Vo všetkých cvičeniach sa treba usilovať najmä o to, aby telo, koleno alebo chrbtica v driekovej časti nerotovali do vnútornej alebo vonkajšej časti.

Kardio s pomocou trenažéra

Trenažéry sú skvelou pomôckou na cyklistický tréning počas zimných mesiacov. Mnohé cyklotrenažéry majú možnosť nastavenia odporu pri našliapnutí, a teda si dokážete sami regulovať obtiažnosť tréningu. Niektorí cyklisti počas zimných mesiacov navštevujú aj hodiny spinningu, ide o vysokointenzívne bicyklovanie podľa inštrukcií trénera. Spinning je časovo efektívny a zároveň ide o naozaj intenzívne kardio cvičenie.

Capital Sports cyklotrenažéry
Kvalitné cyklotrenažéry a rotopédy nájdete aj v ponuke e-shopu electronic-star.sk

HIIT cvičenia naberajú čoraz viac na popularite. Ide o formu kardia, ktorá spája krátke a intenzívne časové intervaly anaeróbneho cvičenia a menej intenzívne intervaly zotavenia. HIIT môžete cvičiť bez akýchkoľvek pomôcok, cyklisti však na intenzívne intervalové cvičenia využívajú aj rotopédy.

Jóga je vhodná pre všetkých

Atléti aj amatérski športovci v akýchkoľvek disciplínach zaraďujú jógu do svojich tréningových plánov. Jóga má viacero benefitov a vhodne dopĺňa cyklistické tréningy. K výhodám jógy patrí zvýšená flexibilita, stabilita, sústredenie a zároveň posilňovanie niektorých častí tela. Pri jóge sa navyše naučíte lepšie dýchať, čo určite oceníte pri náročnom dni na bicykli a bolesti pri namáhavom stúpaní. Jógu však neodsúvajte len na zimné mesiace, jej benefity oceníte počas celého roka.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Užitočné rady

Ako sa prakticky zbaliť na jednodňovú cyklotúru?

0
Novinky Užitočné rady

Ako sa správne obliecť na bicykel v každom počasí

0
Banskobystrický kraj Cestná cyklistika Cykloturistika Horská cyklistika Rodinný výlet Slovensko Tip na výlet Žilinský kraj

Úžasné cyklotrasy stredného Slovenska

Navigácia

Magazíny