Výlet na Pajštún

Hrad Pajštún je vyhľadávaným turistickým, cyklistickým a rekreačným miestom pri Bratislave. Zrúcanina gotického hradu z 13. storočia sa nachádza vo výške 486 m.n.m nad Borinkou na vápencovom brale, ktoré je častým cvičiskom horolezcov. Cyklistický výlet na Pajšún je ideálnym únikom do prírody pre Bratislavčanov, ktorí chcú využiť deň voľna.

Pozostatky hradu Pajštún
Hrad pochádzajúci z 13. storočia slúžil ako ochranná pevnosť severozápadných hraníc Uhorska.

Pohoria: Malé Karpaty
Počet dní: 1
Zaujímavé miesta: Zrúcanina hradu Biely Kameň, diviaky na Bielom Kríži, hrad Pajštún, Dračí Hrádok, Krížová cesta v Mariánke, kaštieľ s anglickým parkom v Stupave, Malý Slavín
Voda: Železná Studnička, Malý Slavín

Na Biely Kríž

Hrad Pajštún, ktorého začiatky siahajú do roku 1230 mal pôvodne plniť funkciu ochrany hraníc medzi Uhorskom a Čechami. Spolu s ostatnými hradmi tvorili ochrannú líniu ťahajúcu sa od Bratislavy až po Žilinu. Podľa legendy bol hrad založený ako útočisko pred tatárskymi vpádmi.

Začiatok výletu je na Železnej studničke, kam sa dá jednoducho dostať bratislavskou MHD, ktorá umožňuje víkendovú prepravu bicyklov, prípadne priamo na bicykli. Ohniská sú takmer na každej lúčke okolo ktorej budete prechádzať, čo robí toto miesto ideálnou víkendovou lokalitou Bratislavčanov. Zo Železnej studničky sa vydajte smerom nahor, cestou si dávajte pozor na autobusy MHD, ktoré tadiaľto občas prechádzajú. Pri križovatke s bufetom odbočte smerom doprava na Biely Kríž, ktorý je povinnou zastávkou cyklistov takmer na každom výlete v týchto kopcoch.

Bufet Včelín na Bielom kríži má vždy v ponuke guláš, čapované nápoje a oddych po prvom stúpaní. Pri odchode z lúky, kde je bufet si nezabudnite pozrieť ohradu s diviakmi, ktoré tu chovajú. Možno práve váš guláš bol z jedného z nich.

Hrad Pajštún
Jednodňový cyklovýlet v krásnej prírode v okolí Bratislavy – výlet na Pajštún.

K hradu a do Borinky

Z Bieleho kríža pôjdete smerom na Stupavu, po pár kilometroch môžete odbočiť smerom na hvezdáreň, z ktorej je výhľad na okolité kopce. Nasleduje zjazd až ku kameňolomu, odtiaľ odbočte na červenú turistickú značku, okolo zrúcaniny hradu Biely Kameň a vydajte sa lesnou cestičkou smerom nahor a po pár stovkách metrov sa ocitnete na hrebeni vedúcom k hradu.

Nachádza sa tam veľa pravidelných hlbokých jám. Možno niekto z vás uvažoval nad tým, ako tieto jamy vznikli. Nie, nie je to UFO. Vznikli počas 2. svetovej vojny, keď lietadlá museli kvôli bezpečnosti zhadzovať nepoužité bomby, pred tým ako pristáli na letisku. Teraz je veľa cyklistov, ktorý chodia na Pajštún iba kvôli tomu, že cestou sa poriadne vyšantia.

Hrebeň končí a pred sebou uvidíte na miernom kopčeku hrad. Vo vnútri zrúcaniny sa nachádzajú ohniská a táboriská, kde takmer vždy rozvoniava klobáska, ktorú si tu niekto opeká. Za pekného počasia je z hradu vidno na oblúk Karpát, rakúske Alpy a tiež známy zámok Schloßhof, mimochodom zámok s najväčším vidieckym zámockým areálom v Rakúsku.

Ak budete mať dosť kochania sa výhľadom, môžete sa vydať smerom nadol. Choďte po červenej turistickej značke, strmým zjazdom až do dedinky Borinka. Názov obce Borinka nemá nič spoločné s borovicami na Záhorí, je odvodený od predchádzajúceho Borostyánkö a znamená jantár. Ak si chcete oddýchnuť, odporúčame chatu Borinka, smerom na Kačín. Prípadne si choďte pozrieť zrúcaninu stredovekej strážnej veže – Dračí hrádok nad údolím Medené Hámre.

V blízkosti Borinky sa nachádza významné pútnické miesto – dedinka Mariánka. Na Krížovej ceste uvidíte 50 drevených sôch v životnej veľkosti rozmiestnených na 14 miestach v tvare venca na ľavej strane Stupavského potoka.

Ak navštevujete tieto miesta v období hodov, alebo Dní zelá, nezabudnite zájsť do Stupavy, mesta, kde tieto tradície hrajú významnú rolu. Na stupavskom erbe je zobrazený tĺčik z dreva a drevená nádoba – kadlub s otvorom v dolnej časti. Tieto nástroje boli nevyhnutné na výrobu oleja z ľanu a konope, ktorý bol hlavnou surovinou na Stupavských trhoch. Mlyny na lisovanie, stupy, boli postavené na Stupavskom potoku. Odtiaľ pochádza aj názov dediny. Stupava je tiež známa svojou keramikou a pochádza odtiaľ Ferdiš Kostka – prvý národný umelec Československa. V Stupave sa nachádza kaštieľ, na mieste pôvodného vodného hradu. Okolie kaštieľa tvorí anglický park, ktorý patrí k najvýznamnejším parkom Slovenska z hľadiska vzácnej fauny – nachádzajú sa tu niektoré ojedinelé a vzácne druhy stromov – napríklad jedľa Nordmanová, pagaštan červený, borovica čierna.

Po poznávacej časti výletu sa vrátime späť k tej cyklistickej. Z Borinky pokračujte smerom na Malý Slavín, rekreačný areál s ohniskami, lavičkami a stolmi, prameňom pitnej vody a inštaláciou športovo spoločenskej hry, ktorej cieľom je hádzanie diskov na kovové koše – discgolf. Hru si tam môžete zahrať. Z Malého Slavína sa vydajte po asfaltke smerom na Železnú studničku a na rázcestí odbočte vpravo. Cesta vás dovedie až na Železnú studničku, kde je koniec dnešného výletu.

Krčmy a reštaurácie po ceste

Bufet na Bielom Kríži – v ponuke majú dobrý čaj, pivo, vždy varia guláš z diviny.
Stupava – piváreň Točka pri amfiteátri Borník – už iba kvôli čapovanému Hoegardenu, Leffe, Bernardu, Velvetu, Plzni a Staropramenu sa oplatí ísť do Stupavy. Samozrejme, ak ochutnáte všetky, späť pôjdete pešo.
Borinka – chata Borinka – nachádza sa takmer v lese, majú terasu a dajú sa tam odložiť bicykle, ale, nemajú čapované pivo.
Borinka – Bašta Pajštún sa nachádza v Borinke smerom na Stupavu. Reštaurácia a penzión priamo v prírode, ponúka nedeľné menu.

  • Komentáre

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  • Podobné články
0
Cestná cyklistika Horská cyklistika Prešovský kraj Tip na výlet Žilinský kraj

Okolo Vysokých Tatier na bicykli

0
Novinky Zaujímavosti

Okolo sveta za 79 dní – na bicykli

1
Cestná cyklistika Horská cyklistika Taliansko Tip na výlet

Lago di Garda – raj cyklistov

Navigácia

Magazíny