Okolo sveta za 79 dní – na bicykli

Pred pár dňami obletela svet správa o neuveriteľnom výkone 34-ročného Škóta Marka Beaumonta, ktorému sa podarilo prekonať doterajší rekord v jazde na bicykli okolo sveta. Mark zvládol prejsť viac ako 29 tisíc kilometrov za menej ako 80 dní. Ako z príbehu od Julesa Vernea.

Mark Beaumont nie je v cyklistike žiaden nováčik. Má za sebou viacero cyklistických úspechov a dlhých ciest. V roku 2010 prešiel Ameriku od Aljašky až po Ushuaiu, v roku 2015 prekonal svetový rekord v najrýchlejšej sólo jazde na bicykli pozdĺž Afriky. Z Káhiry do Kapského mesta (10 000 km) prešiel za 42 dní a 8 hodín. Okrem cyklistiky sa venuje aj veslovaniu, v ktorom sa tiež posúva svoje hranice možností.

Druhýkrát rýchlejší

Cestu okolo sveta na bicykli absolvoval Beaumont prvýkrátv roku 2008 a jeho výkon sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov. Vtedy mu cesta trvala 194 dní a jeho rekord bol neskôr niekoľkokrát prekonaný. Beaumont tento rok pokoril nielen svetový rekord, ale aj samého seba. Obe cesty okolo sveta spojil s charitatívnou akciou a vďaka svojmu výkonu a nadšeniu pre cyklistiku vyzbieral nemalé finančné prostriedky na dobročinné účely.

Cesta okolo sveta

Na tohtoročnú cestu okolo sveta sa vydal 2. júla, kedy vyrazil z Paríža naprieč Európou, Ruskom, Mongolskom až do Pekingu. Z Pekingu sa letecky presunul do austrálskeho Perthu odkiaľ prešiel Austráliu a Nový Zéland. Jeho cesta pokračovala v Severnej Amerike z Aljašky do Nového Škótska a poslednú etapu zakončil opäť v Európe cestou z Lisabonu do Paríža. Celkovo prešiel viac ako 29 tisíc kilometrov cez 16 krajín. Cesta mu trvala presne 78 dní 14 hodín a 40 minút.

Zaujímavé fakty

  • Mark počas cesty bicykloval priemerne 16 hodín denne. Zvyšok venoval regenerácii, príprave a spánku.
  • Každý deň prijal až 9 000 kalórií, aby dokázal prejsť 385 km denne.
  • Prekonal nízke teploty pod bodom mrazu, horiace lesy aj urgentné ošetrenie zubov v Rusku po páde z bicykla.
  • Na svoje konto si pripísal hneď dva svetové rekordy. Jeden za najrýchlejší čas „prebicyklovania“ okolo sveta a druhý za najdlhšiu trasu prejdenú na bicykli za jeden mesiac 11 315 km.
  • Po viac ako dvoch mesiacoch neustáleho bicyklovania bude Markovo telo regenerovať niekoľko týždňov. Keďže po celý čas takmer vôbec nekráčal, problémy mu robí aj chodenie po schodoch.

Slovenský rekord

Slovenský rekord v dĺžke pobtu na ceste a počte najazdených kilometrov či výškových metrov bez podpory na bicykli drží Karol Voltemár, ktorý viac ako 3 roky strávil na ceste po 64 krajinách sveta a prešiel viac ako 65 900 kilometrov. Viac o jeho ceste sa dozviete na stránke World Bike Travel.

Cyklista na cestách
Karol na jednom z mnohých výstupov, ktoré ho počas jeho cesty okolo sveta čakali (Turecko).
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Užitočné rady

Ako sa správne obliecť na bicykel v každom počasí

0
Užitočné rady

5 voľne dostupných aplikácií na monitorovanie výkonov na bicykli

1
Cestná cyklistika Horská cyklistika Taliansko Tip na výlet

Lago di Garda – raj cyklistov

Navigácia

Magazíny