Cyklovýlet s deťmi: Všetko, čo potrebujete vedieť

Nedávno vám do rodiny pribudol nový člen a vy neviete, kedy začať objavovať krásu cykloturistiky spolu s ním? Cyklovýlet môžete absolvovať už s malými deťmi, dôležité je myslieť na ich potreby, výdrž a bezpečnosť. Poradíme vám ako vybrať vhodný typ detskej sedačky, kedy treba uvažovať nad cyklovozíkom a odkedy je vhodné vyraziť na cyklovýlet s deťmi, ktoré sa už vedia bicyklovať.

Detské sedačky verzus cyklovozíky

Pri rozhodovaní, do akého typu cyklosedačky alebo cyklovozíka investovať treba zvážiť viacero faktorov. Jednoduché pravidlo je, že cyklovozíky sa oplatia na dlhšie trasy a vhodné sú aj pre menšie deti. Cyklosedačky oceníte pri menej náročných trasách a ich kúpe sa poteší aj vaša peňaženka.

Zadná sedačka na bicykel
Zadné cyklosedačky pre deti sú skladnejšie a finačne menej nákladnejšie ako cyklovozíky, dieťa v nej má lepší výhľad, ale menší komfort.

Cyklosedačky predné a zadné

V prvom rade si premyslite ako často a na aké vzdialenosti plánujete vyraziť s deťmi. Detská sedačka umiestnená vpredu vám v prípade dlhších trás bude časom prekážať. Pre dieťa je tiež menej pohodlná, keďže tieto sedačky bývajú nižšie a vhodnejšie skôr pre menšie deti. Väčšie deti si v nich nemajú kde oprieť hlavu. Tieto typy sedačiek sú ideálne na krátke vzdialenosti, či pre metské bicykle. Ich výhodou je, že dieťa máte pred sebou, a vidíte naň. Predné sedačky majú zvyčajne nosnosť do 15 kg. Zadná sedačka býva robustnejšia, vyššia s opierkou na hlavu a nosnosťou do 22 kg. V ponuke nájdete aj polohovateľné zadné sedačky, pre zvýšenie komfortu dieťaťa. Nevýhodou tejto sedačky je, že na dieťa priamo nevidíte, čo však nemusí byť problém najmä ak ste na cyklovýlete aspoň dvaja.

Z hľadiska bezpečnosti sú oba typy sedačiek vybavené bezpečnostnými popruhmi, ktoré zabránia tomu, aby dieťa vypadlo, či vložilo nohu do kolesa. Predné cyklosedačky sú nebezpečnejšie pri páde, kedy sa môže stať, že prepadnete cez dieťa. Detské sedačky sú určené pre deti, ktoré už vedia samostatne sedieť bez podpory a majú vyvinutú chrbticu – spravidla od 9 mesiacov.

Cyklovozík pre deti
Cyklovozíky sú malé dvojkolesové prívesné vozíky upevnené ramenom o bicykel.

Cyklovozíky pre deti

Cyklovozíky sú určené pre vášnivých cykloturistov, ktorí majú v pláne časté a dlhé výlety na bicykli. Dieťa v ňom má svoj vlastný priestor, chránený plášťom s prieduchmi. Vozíky sú vybavené bezpečnostnými pásmi, aby sa dieťa počas jazdy neprevrátilo, či nevypadlo. Sú vhodné aj pre menšie deti od 2 mesiacov, ale s takým malým bábätkom sa vyberte len po rovných bezpečných trasách, ktoré nebudú príliš dlhé a budú bez otrasov. Tie by mohli spôsobiť dieťaťu problémy najmä pokiaľ nemá dostatočne vyvinutú chrbticu. Cyklovozíky majú tiež nevýhodu v tom, že sú umiestnené za bicyklom a tak na dieťa nevidíte. Natrafíte aj na názory, že dieťa je v ňom viac vystavené plynom z výfukov a prašnosti, preto zvážte trasu vášho cyklovýletu.

Vozíkov je na trhu veľké množstvo, vybrať si môžete odpružené, ktoré tlmia otrasy aj bez odpruženia, multifunkčné vozíky, ktoré sa dajú využiť na bežkovanie, bicyklovanie, jogging, behanie aj ako športový kočík alebo cyklovozíky pre dve deti. Detský cyklovozík má nosnosť do 45 kg, takže odvezie aj väčšie deti, ktoré sa v ňom však môžu nudiť pre nedostatočný výhľad. Odporúča sa tiež označiť cyklovozík vlajkou, ktorá upozorní vodičov na váš vzácny náklad za bicyklom. Nevýhodou cyklovozíkov je ich vysoká cena a skladnosť. Ak chcete investovať myslite aj na priestorové možnosti vášho príbytku či kufra auta. Dobrou správou je, že si ich viete kúpiť z bazáru (pozor dávajte na opotrebovanosť a kvalitu) alebo prenajať podľa potreby už za 30 eur na deň.

Športový kočík pre deti
Multifunkčné cyklovozíky môžete využiť aj pri behu, joggingu, bežkovaní, či iných športových aktivitách.

Samostatní cyklojazdci

Ak máte doma dieťa, ktoré už dokáže samo jazdiť na bicykli a chceli by ste s ním vyraziť na rodinný cyklovýlet, skúste vopred zistiť, akú trasu zvládne. Vyberte sa na skúšobnú jazdu do okolia, aby ste mali predstavu, koľko kilometrov prejde na bicykli a aké náročné trasy prekoná. Vždy vyberajte trasy primerané veku a schopnostiam dieťaťa. Malí cyklisti do 3 rokov zvládnu len veľmi krátke trate, pre ne je vhodnejšie použiť cyklovozík. Deti do 6 rokov by už mohli zvládnuť trasu dlhú 8 – 15 km, 8-ročné deti vedia prejsť aj 25 km. Dbajte na správne nastavenie bicykla, aby si deti zbytočne nepreťažovali niektoré kĺby či neboli neprirodzene zhrbené. Dieťa by malo nohou dostúpiť na zem zo sedla bicykla a zároveň pri pedálovaní by kolená nemali byť pri hornej polohe kľuky ohnuté do príliš ostrých uhlov.

Rodinný ceklovýlet v lese
Cyklovýlet je ideálna aktivita na strávenie príjemných chvíľ s rodinou a zdolávanie nových výziev a prekážok.

Nezabúdajte na bezpečnosť

Deti do 10 rokov môžu jazdiť na bicykli len pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov. Neplatí to pre jazdu na bicykli v obytnej zóne, po cyklocestách, lesných a poľných cestách. Jazda na bicykli s deťmi je zároveň edukatívnou činnosťou, kedy dieťa uvidí ako sa uplatňujú pravidlá cestnej premávky v praxi. Tieto pravidlá by ste si pred cyklovýletom s deťmi mali vopred objasniť tak, aby chápalo najmä základné zásady – jazdí sa vpravo, prípadne pri pravom okraji vozovky, cyklisti na ceste majú ísť za sebou s dostatočným odstupom a musia nosiť ochranné a bezpečnostné prvky – prilbu, svetlá, reflexné prvky. Deti do 15 rokov musia nosiť cyklistickú prilbu aj v obci.

Čo treba vziať na cyklovýlet s deťmi

V závisloti od ročného obdobia, v ktorom sa vyberiete na rodinný výlet na bicykloch sa treba primerane obliecť. Obzvlášť, ak beriete so sebou deti, treba dbať a myslieť na vrtochy počasia. V lete určite pribaľte opaľovací krém a dostatok tekutín. Nezabudnite tiež na dopĺňanie energie najmä pokiaľ cestou nebudete mať priveľa možností na občerstvenie. Ochranné a reflexné prvky u detí sú samozrejmosťou. Pri vzdorovytých deťoch sa vybavte aj dávkou trpezlivosti a pochopenia. Prečítajte si, čo nesmie chýbať v základnej výbave na cyklovýlete.

Prajeme vám príjemné chvíle a mnoho šťastných kilometrov na bicykli.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Užitočné rady

Ako sa správne obliecť na bicykel v každom počasí

0
Užitočné rady

Ako sa prakticky zbaliť na jednodňovú cyklotúru?

0
Užitočné rady

5 voľne dostupných aplikácií na monitorovanie výkonov na bicykli

Navigácia

Magazíny