Ako sa prakticky zbaliť na jednodňovú cyklotúru?

Dni sa predlžujú, vonku je teplejšie a všetkých cyklo-nadšencov už slnko láka na cyklovýlet. Ak patríte medzi nich, poradíme vám, čo by ste si nemali zabudnúť zbaliť na krátky jednodňový výlet, na čo treba myslieť a aké náradie by vám nemalo chýbať. 

Základná výbava – za každých okolností

Či sa chystáte na jednodňový alebo náročnejší viacdňový cyklovýlet, nasledovné veci by ste určite mali mať so sebou. Zmestia sa do úložného priestoru v rámci bicykla. Pokiaľ nemáte tašky s úložným priestorom (pod sedadlom, na ráme alebo na riadidlách), vezmite si ruksak. Počítajte však s tým, že sa pod ním budete potiť.

Základná výbava na cyklovýlet
Časť základnej výbavy, ktorá by vám nemala chýbať pri žiadnom cykovýlete.

Cyklistické oblečenie

Začnime oblečením, ktoré by malo spĺňať viacero funkcií – chrániť nás pred teplom/chladom, uschovať najpotrebnejšie veci a zvýšiť našu bezpečnosť vďaka reflexným prvkom. Cyklistické oblečenie je vyrobené z ľahkých a rýchloschnúcich materiálov, ktoré dobre odvádzajú pot, čo oceníte najmä počas horúcich dní a pri podávaní výkonov. Pred vyrazením na výlet si zistite predpoveď počasia na daný deň a lokalitu a primerane tomu sa oblečte. 

Cyklistické tričko s nohavicami alebo kombinéza sú základ. Do nohavíc sa nebojte investovať – budú chrániť dôležité časti vášho tela a za kvalitnú cyklistickú vložku budete po každom cyklovýlete vďačný. Výhodou kombinézy a cyklonohavíc s trakmi je, že chránia kríže (a už vás viac netrápi vyhrňujúce sa tričko). 

Topánky, pokiaľ nemáte cyklistické tretry, by mali byť ľahké, aby v nich noha dobre dýchala a nepremokavé, aby ste netrpeli počas daždivých dní.

Doplnky, ktoré nesmú chýbať

Cyklistická prilba, rukavice a okuliare sú základnými doplnkami každého cyklistu. Pri výbere prilby si radšej nechajte poradiť v špecializovaných obchodoch. Mala by vám dobre sedieť, netlačiť a všimnite si, či má dostatok prieduchov, aby ste sa v nej v lete príliš nepotili.

Aj keď sa vyberiete na cyklovýlet za krásneho slnečného dňa, pribaľte si aj reflexné prvky a predné a zadné svetlo. Nikdy neviete, či sa nezdržíte viac ako ste plánovali, a potom ich náležite oceníte.

Užitočné náradie

Nepodceňujte situáciu a vezmite si so sebou základné náradie na opravu bežných porúch na bicykli. Vo výbave by vám nemala chýbať sada na lepenie defektu, malá skladovateľná pumpa, multikľúč (s imbusovými kľúčmi rôznych veľkostí a plochým skrutkovačom), montpáky a vziať si môžete aj rýchlospojku na opravu pretrhnutej reťaze.

Opravovanie pokazeného kolesa na bicykli
Aj na krátke výlety by ste so sebou mali nosiť základné náradie na opravu jednoduchších porúch na bicykli.

Ostatné veci

Pokiaľ nepoznáte dobre trasu, ktorou pôjdete, vezmite si so sebou mapu. Zíde sa, ak sa náhodou stratíte alebo budete musieť náhle zísť do bezpečia kvôli počasiu.

Ak chcete kvalitné fotky, vezmite si malý skladný fotoaparát. Mapy aj fotoaparát máte aj v mobilnom telefóne. Jeho nevýhodou však je, že s množstvom funkcií, ktoré ponúka, sa rýchlo vybije. Pre všetkých, ktorí radi sledujú svoje výkony a progres, je povinnou výbavou aj cyklokomputer alebo mobilná aplikácia na zaznamenávanie výkonov na bicykli.

Nezabudnite si vziať základné doklady a peniaze na občerstvenie po ceste.

Ak by ste cestou nemali žiadnu „občerstvovaciu stanicu“, pribaľte si energetickú tyčinku na rýchle doplnenie energie. A najdôležitejšie – nezabudnite na vodu, či iontový nápoj.

Čo sa vám zíde pri viacdňovom výlete a ako sa efektívne zbaliť, aby ste nemuseli so sebou ťahať priveľkú záťaž sa dozviete v nasledujúcom článku.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Rodinný výlet Užitočné rady

Cyklovýlet s deťmi: Všetko, čo potrebujete vedieť

0
Užitočné rady

Ako sa prakticky zbaliť na jednodňovú cyklotúru?

0
Cestná cyklistika Horská cyklistika Prešovský kraj Tip na výlet Žilinský kraj

Okolo Vysokých Tatier na bicykli

Navigácia

Magazíny