5 voľne dostupných aplikácií na monitorovanie výkonov na bicykli

Dnešná doba ponúka mnoho nástrojov a aplikácií, ktoré zaznamenajú informácie o výkone na bicykli. Problém nastáva, keď si z nich treba vybrať. Preto sme pre vás pripravili prehľad zaujímavých a obľúbených aplikácií na zaznamenávanie dát o vašich cyklovýkonoch.

Či už bicyklujete pravidelne alebo len občas, a chcete mať prehľad o svojom progrese, aplikácie na sledovanie športových výkonov vám uľahčia život.

Čo je dôležité

Ak už aplikáciu na zaznamenávanie výkonov máte alebo sa ju len chystáte nainštalovať, prečítajte si, naše rady, ktoré vám pomôžu zlepšiť presnosť meraní a zjednodušia prácu s nimi.

  • Nakalibrujte si aplikáciu, čo najpresnejšie podľa vašich údajov. Do aplikácie zadajte informácie o vašej výške, váhe a vašom veku. Všetky tieto informácie pomôžu pri analýze rýchlosti, či výpočte spálených kalórií.
  • Ak už využívate jednu aplikáciu a nie ste s ňou úplne spokojní, je tu ľahká pomoc. Z väčšiny aplikácií sa dajú vyexportovať údaje z vašich cyklovýletov. Importovať ich do novej aplikácie je rovnako maličkosť.
  • Nahrať údaje do aplikácie môžete aj pracnejším spôsobom – manuálne. Tento spôsob využite, pokiaľ sa vám údaje zo starej aplikácie nedajú vyexportovať alebo ste ich ani v žiadnej aplikácii nesledovali a chcete ich mať zaznamenané aj spätne. Prípadne, ak sa vám počas cyklovýletu vybil telefón a nezvládol odsledovať vašu trasu.
  • Pokiaľ uvažujete nad platenou verziou aplikácie s rozšírenými možnosťami a funkciami, využite najskôr možnosť vyskúšať prémiovú verziu bezplatne, aby ste zistili, či vám nové funkcie poskytnú pridanú hodnotu.
  • Ak sa neviete rozhodnúť pre jednu, vyberte si viac aplikácií a vyskúšajte ich naraz. Uvidíte ich výhody a nevýhody a odhalíte aj odchýlky medzi meraniami.
  • Zvážte kúpu cyklocomputera, ak plánujete jazdiť dlhšie trasy. Telefón s použitím GPS dokáže vydržať len pár hodín. Ak máte v pláne celodennú cykloturistiku alebo dlhodobé cestovanie na bicykli, rozhodne zvážte kúpu cyklocomputera. Šetrí vám miesto na riadidlách a baterku v telefóne. Garmin okrem cyklocomputera ponúka aj aplikáciu, ktorá podporuje export a import dát zo zariadenia do aplikácie a opačne.
Cyklista na horskom bicykli
Mobilné aplikácie nám uľahčia získať prehľad o výkonoch a progrese na bicykli.

Aplikácie na monitorovanie výkonov na bicykli

Všetky aplikácie, ktorým sa venujeme ponúkajú aj bezplatné verzie.

Strava

Strava patrí medzi najobľúbenejšie aplikácie medzi cyklistami a bežcami. Zaznamenáva praktické jazdné funkcie počas vášho cyklovýletu a zároveň slúži ako sociálna sieť vďaka ktorej máte prehľad, čo robia vaši priatelia. Pre súťaživých má pridanú hodnotu – porovnáva váš výkon na konkrétnom úseku, s výkonmi ostatných ľudí, ktorí absolvovali rovnakú trasu. Dozviete sa tak, kto je na danom úseku najrýchlejší a o koľko sa musíte zlepšiť, aby ste zdolali prvého cyklistu v poradí.

Na záver jazdy na bicykli vám aplikácia ponúkne prehľad o rýchlosti, vzdialenosti, dĺžke trvania výletu, počte spálených kalórií a výškovom rozdiele, ktorý ste počas jazdy našliapali a poskytne GPS mapu trasy, ktorú ste prešli.

Aplikácia má funkciu autostop, ktorá funguje naozaj dobre. Pri akomkoľvek zastavení, sa aplikácia zastaví a prestane merať váš výkon – neskreslí tak konečné výsledky, ako je to pri iných aplikáciách. Strava vám ponúka možnosť stanoviť si ročný cieľ, ktorého plnenie sleduje spolu s vaším progresom.

Aplikácia je určená pre operačné systémy Android a iOS.

Aplikácia Strava
Najobľúbenejšia aplikácia medzi cyklistami.

Endomondo

Pridanou hodnotou tejto aplikácie je, že nielen zaznamenáva váš výkon a informácie o ňom, ale stáva sa vaším osobným trénerom – motivuje a informuje vás počas vášho výkonu.

Aplikácia ponúka možnosť sledovať aktivitu viac ako 40 druhov športu, z toho 4 druhy cyklistiky – športová, horská, stacionár a mestská.

Monitoruje vašu rýchlosť, vzdialenosť, dĺžku vášho výletu, výškový rozdiel a spálené kalórie. Endomondo má verziu pre Android, iOS, Windows Phone a Blackberry.

Aplikácia Endomondo
Endomondo sa stane vaším osobným trénerom.

Cyclemeter

Výhodou tejto aplikácie je, že nevyžaduje registráciu na žiadnej stránke, tak ako ostatné aplikácie. Nevýhodou však je, že zatiaľ je určená len pre iPhone.

Cyclemeter zaznamenáva rýchlosť, čas, vzdialenosť, počet spálených kalórií, medzičasy, intervaly a mnoho iných údajov. V aplikácii si môžete vybrať z niekoľkých druhov cyklotréningov, čím získate virtuálneho tréningového partnera, ktorý vás bude informovať o vašom výkone aj počas jazdy. Dáta sa dajú zdielať na sociálnych sieťach alebo uploadovať do aplikácií určených pre cyklistov.

Pomocou ovládača hlasitosti na iPhone slúchatkách môžete ovládať funkcie štart a stop v aplikácii. Vďaka Google Maps vám aplikácia môže pomôcť, ak sa ocitnete v neznámych končinách a budete potrebovať nasmerovať.

Aplikácia Cyclemeter
Cyclemeter nevyžaduje žiadnu registráciu.

Garmin Connect

Pokiaľ vlastníte Garmin cyklocomputer, pravdepodobne už túto aplikáciu máte. Spája dáta medzi Garmin GPS zariadením a vašim mobilným telefónom. Dáta sa dajú preniesť z telefónu do cyklocomputera a opačne.

Okrem prejazdených kilometrov, spálených kalórií a monitorovaní priebehu vášho cyklovýletu, je to výborná aplikácia na synchronizáciu s ostatnými aplikáciami (My Fitness Pal, Strava). Funkcia LiveTrack umožňuje vašim priateľom sledovať vás online, zatiaľ čo vy práve bicyklujete.

Aplikácia je určená pre iOS a Android.

Map My Ride

Zaznamenáva všetky dôležité údaje o vašej trase (vzdialenosť, rýchlosť, výškové metre, detaily trasy). Webstránka Map My Ride vám potom poskytne detailnejšie analýzy o vašom výkone. Rovnako ako Strava, aj Map my Ride vám ponúka možnosť v časových úsekoch, ktoré sú v aplikácií pod názvom Courses, zabojovať o najlepší čas.

Vaše úspechy a zdolané trasy môžete zdieľať s priateľmi, či inými užívateľmi aplikácie. Map My Ride môžete tiež synchronizovať s inými aplikáciami (My Fitness Pal a Google Fit). Okrem základných údajov, ktoré aplikácia zaznamenáva, si do nej môžete ukladať informácie o strave, srdcovej činnosti, spánku a váhe a získať tak celistvejší obraz o vašich možnostiach.

Aplikácia je určená pre operačné systémy iOS a Android.

Aplikácie pre cyklistov
Ktorú aplikáciu používate vy?
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Rodinný výlet Užitočné rady

Cyklovýlet s deťmi: Všetko, čo potrebujete vedieť

0
Banskobystrický kraj Cestná cyklistika Cykloturistika Horská cyklistika Rodinný výlet Slovensko Tip na výlet Žilinský kraj

Úžasné cyklotrasy stredného Slovenska

0
Bratislavský kraj Horská cyklistika Tip na výlet

Výlet na Pajštún

Navigácia

Magazíny