Okolo Vysokých Tatier na bicykli

V tomto článku vám predstavíme cyklovýlet okolo Tatier, trvajúci 2 dni a teda ideálny na víkend. Tatry sú naše najvyššie pohorie, a preto budete musieť rátať s trochou potu, zrýchleným dychom a únavou. Krásna príroda a výhľady budú určite stáť za to. Trasa je vhodná aj pre horské bicykle, ale vzhľadom na dĺžku sú vhodnejšie cestné bicykle. Denne je treba prejsť približne 120 kilometrov.

Liptovský Mikuláš – Ždiar 114,2 km

Zaujímavé miesta

  • Liptovský Trnovec – Tatranská Madonna
  • Liptovský Mikuláš – Areál vodného slalomu
  • Zuberec – múzeum Oravskej dediny
  • Oravice – Meander ski a thermal park
  • Zakopane

Liptovský Mikuláš

Začiatok výletu je v Liptovskom Mikuláši, meste kde popravili Juraja Jánošíka a kde sa nachádza areál vodných športov Andreja Cibáka. Do Liptovského Mikuláša je jednoduché dostať sa napríklad vlakom, zo smeru Bratislavy alebo Košíc. Pri kupovaní lístkov si dajte pozor, či má vlak špeciálny úložný priestor pre bicykle a nezabudnite vášmu „biku“ kúpiť lístok.

Pretože 120 kilometrov za deň nie je úplná hračka, je lepšie prísť deň vopred a ubytovať sa v niektorom hoteli v Mikuláši, prípadne v dedinkách blízko. Liptov je turisticky rozvinutá oblasť, nájsť vhodné ubytovanie nie je problém. Ak hľadáte niečo jednoduché a lacné, skúste niektorý z množstva privátov, ktoré sa dajú nájsť napríklad na www.limba.sk.

Tatranská Madonna

Na prvý deň je plánovaných 114 kilometrov počas ktorých prekonáte 5 menších kopcov. Najvyšší bod cesty bude vo výške ani nie 1 200 metrov. Celou cestou sa však budete môcť kochať pohľadom na krásnu prírodu. Nestojí to za to? Prejdete zaujímavé miesta.

Hneď na začiatku cesty sa v dedinke Liptovský Trnovec nachádza Tatranská Madonna – najväčšia mozaika na svete vytvorená z mincí obehovej meny. Táto mozaika bola vytvorená so Slovenskej Koruny ešte pred prijatím Eura, obsahuje 115,000 mincí a jej umelecká hodnota je viac ako 330 tisíc €.

Ak nie ste umelci, nevadí. Môžete skočiť do priehrady a okúpať sa. Trochu ďalej, v Zuberci sa nachádza múzeum Oravskej dediny. Kto chce, môže zastaviť, kto nie, môže „prefujazdiť“ cez Vitanovú a Suchú Horu do Poľska.

Zakopane

Na 80-tom kilometri dnešnej trasy je mestečko, ktoré stojí za pozretie – Zakopane. A oddych tiež padne dobre. V tomto meste sa človek cíti ako v skanzene: reštaurácie, hotely, obchody, všetko je z dreva a v krásnej horalskej architektúre. Ak by ste si chceli výlet predĺžiť na viac dní, priamo z mesta chodí vláčik, ktorý vás vyvezie (ale iba ak už nevládzete šliapať) až na vrchol kopca Gubalowka vo výške 1 123 m.n.m.

Ale načo malý kopec, keď môžete ísť na väčší. Kasprov vrch, dominanta Zakopaného vo výške 1 987 m je už plnohodnotný tatranský končiar, s meteorologickým observatóriom navrchu a lanovkou, ktorá k nemu dovezie tých pohodlnejších.

Do Ždiaru

Do Zakopaného a okolia odporúčame vrátiť sa na viac dní, ak však chcete stihnúť ubytovanie v Ždiari, netreba sa veľmi zdržovať. Cez pár poľských dediniek, je to do Ždiaru ešte 35 kilometrov. Pri hľadaní ubytovania vám pomôže stránka http://www.zdiar.sk/ alebo iné stránky s ubytovaním.

Ždiar

Je to maličká dedinka uprostred hôr, s obrovskými turistickými možnosťami, ale po 114 kilometroch nepredpokladáme, že myslíte práve na toto. Takže šup-šup nájsť nejakú krčmu s dobrým pivom a ísť spať, zajtra je tiež ťažký deň.

Krčmy a reštaurácie  po ceste

  • Zakopane – Stekchalupa je reštaurácia s vysokohorským interiérom a živou horalskou hudbou
  • Ždiari – Goralská krčma
Dĺžka trasy:       114.2 km Profil Vysoké Tatry druhý deň
Stúpanie:       1 920 m
Najvyšší bod:       Glodówka 1 124 m.n.m.
Pohoria:       Vysoké Tatry
         
Linky:       GPS dáta
        Google earth dáta Náročnosť: narocnost stredna
        Cyklo trasa Kategória: cykloturistika, šport
        Blízke Geocaching miesta Vhodné pre: horské bicykle, cestné bicykle

Ždiar – Liptovský Hrádok 112 km

Zaujímavé miesta

  • Spišská Belá – historické centrum
  • Kežmarok – historické centrum
  • Štrbské pleso, Podbanské – wellness centrum hotela Permon
  • Pribylina – múzeum Liptovskej dediny
  • Liptovský Hrádok – zrekonštruovaný hrad a kaštieľ

Ľahšia trasa a historické mestečká na Spiši

Na druhý deň je naplánovaných 112 kilometrov s celkovým stúpaním len 870 m. Trasa prechádza cez historické mestečká Spišská Belá a Kežmarok. V Kežmarku stojí za povšimnutie Evanjelický artikulárny kostol, ktorý je zapísaný v Zozname svetového dedičstva Unesco, hrad, bazilika Sv. Kríža a radnica. Historické centrum Kežmarku bolo vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Preto, ak si chcete naplánovať krátky oddych, spravte to určite v Kežmarku.

Štrbské pleso

Prechádzame cez horské dedinky Veľká Lomnica, Stará Lesná, Vysoké Tatry až do Štrbského Plesa, kde sa môžete pokochať výhľadom na turisticky vyhľadávané miesta, vyskúšať niektoré z turistických atrakcií ako sú jazdy na horských kolobežkách, lanový park, bungee jumping a podobne. Tu sa zároveň nachádzate v najvyššom bode celej trasy – výške 1 360 m.n.m, čo je pozitívna správa pre vás, pretože odteraz až do konca výletu už budete len klesať.

Wellness

Ak uprednostňujete menej turistov, ticho a čistú prírodu, odporúčame vydať sa ďalej na cestu, ktorá vedie úpätím hôr.

Kriváň foto

Neskôr budete prechádzať cez dedinku Podbanské, v ktorej sa v hoteli Permon nachádza najväčší hotelový wellness komplex na Slovensku. Odporúčame navštíviť cenovo dostupné Sauna a Aqua Paradise, kde priamo z bazéna alebo lehátka môžete sledovať nádhernú scenériu Tatier spolu s výhľadom na najkrajší slovenský vrch – Kriváň v Liptovskom Hrádku.

Ďalej vás naša cyklocesta zavedie do dedinky Pribylina, kde sa nachádza ďalšie múzeum Liptovskej dediny, cez Vavrišovo do Liptovského Hrádku. V Liptovskom Hrádku uvidíte historický hotel Grand Castle, prerobený z pôvodného kaštieľa a hradu, ktorého začiatky siahajú do roku 1312. Hradné zrúcaniny pri hoteli sú prístupné verejnosti.

Odtiaľ vás čaká už len záverečných 12 kilometrov do Liptovského Mikuláša, kde celý výlet končí. Ak ste však po caste nevyužili príležitosť zastaviť sa v hoteli Permon, môžete to napraviť v Liptovskom Jáne. Dedinke cez ktorú budete prechádzať cestou do Liptovského Mikuláša a ktorá je známa kúpaliskom s minerálnou a termálnou vodou.

Krčmy a reštaurácie po ceste

  • Liptovský Ján
  • Hotel Strachanovka
  • Jánska koliba
Dĺžka trasy:       112 km Profil Vysoké Tatry prvý deň
Stúpanie:       870 m
Najvyšší bod:       Štrbské pleso 1 360 m.n.m.
Pohoria:       Vysoké Tatry
         
Linky:       GPS dáta
        Google earth dáta Náročnosť: Ľahká obtiažnosť
        Cyklo trasa Kategória: Cykloturistika Šport
        Blízke Geocaching miesta Vhodné pre: horské bicykle, cestné bicykle
  • Komentáre

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  • Podobné články
0
Cykloturistika Horská cyklistika Košický kraj Prešovský kraj Slovensko Tip na výlet

Nádherné cyklotrasy východného Slovenska

0
Bratislavský kraj Horská cyklistika Tip na výlet

Výlet na Pajštún

0
Zaujímavosti

Top cyklisti, ktorým končí zmluva v roku 2017

Navigácia

Magazíny