Ako sa zbaliť na viacdňový cyklovýlet tak, aby ste nemuseli počas cesty trpieť? Okrem základnej výbavy, o ktorej sme písali nedávno, si budete musieť pribaliť zopár vecí naviac. Poradíme vám ako rozložiť batožinu na bicykli, aké oblečenie si vziať a dáme vám pár praktických tipov.
Hlavnou zásadou pri balení je: menej je viac. Čím menej vecí si na cyklovýlet vezmete, tým zábavnejšia a príjemnejšia cesta vás bude čakať. Myslite na to, že občas budete musieť bicykel tlačiť, tak ho zbytočne nepreťažujte. Zbaľte si praktické, ľahké a skladné veci.
Uloženie batožiny
Pri balení si pripravte na kopu všetky veci, ktoré si chcete so sebou vziať a potom z nich aspoň 1/3 vylúčte. Batožina na bicykli by mala byť rovnomerne rozmiestnená, aby bol bicykel vyvážený a neťahalo vás to na jednu stranu. Ak s balením na cyklovýlet ešte nemáte skúsenosti, pomôžte si osobnou váhou. Neskôr získate cit a budete vedieť určiť, či treba presunúť veci z jednej strany na druhú.
Rovnako platí, že väčšia záťaž by mala byť v prednej časti bicykla – približne 60% celkovej váhy. V zadnej časti bude zvyšných 40%. Ideálne je naložiť na bicykel batožinu od 5 do 20 kilogramov. Samozrejme, že by odniesol viac, ale majte na pamäti, že vy budete šliapať do pedálov a každé kilo naviac budete preklínať.
Balenie vecí sa snažte rozdeliť tak, aby ste mali pri sebe veci, ktoré spolu súvisia (napr. súpravu na varenie majte na jednom mieste, oblečenie na inom, elektroniku inde). Veci, ktoré si balíte do cyklotašiek zabaľte do plastových sáčkov, aby vám v prípade dažďa nepremokli. Po celodennom daždi oceníte, ak bude vaše oblečenie suché.
Ak beriete elektroniku, zabaľte ju do bublinkovej fólie alebo originálnej krabice a ochráňte nepremokavým plášťom alebo igelitom.
Viac dní, viac oblečenia
Oblečenie, ktoré si musíte vziať na viacdňový cyklovýlet, zavisí od počasia a podnebia, v ktorom sa budete nachádzať. Stále však platí, že si treba zbaliť oblečenie z ľahkých priedušných materiálov (merino, polyester, polyamid). Spodné prádlo a ponožky by mali byť z funkčného ľahkého materiálu s antibakteriálnou úpravou. Zíde sa vám aj náhradné tričko na prezlečenie, tričko s dlhým rukávom, ktoré vás ochráni pred slnkom, viacúčelová šatka tzv. buffka, ktorú využijete ako ochranu pred slnkom, prachom, vetrom, zimou. Zbaľte si tiež univerzálne veci, v ktorých môžete jazdiť na bicykli a sú vhodné aj do mesta.
Pre prípad dažďa si zbaľte cyklistické pončo alebo gore-tex nohavice a bundu – ich výhodou je, že sú ľahké a priedušné. Nebudete sa pod nimi potiť a „nezmoknete“ tak zvnútra. Nezabudnite aj na nepremokavé topánky.
Jedlo, varenie, bývanie
Pred cyklovýletom by ste mali mať jasno najmä v tom, kde budete spávať. Budete každý deň zháňať ubytovanie a užívať si sucho a pohodlie penziónov? Alebo si so sebou vezmete spacák, karimatku, stan, hamak a doprajete si viac slobody.
Na viacdňovom cyklovýlete určite príde vhod plynový varič, riad na varenie a príbor. Pokiaľ sa budete pohybovať v oblastiach, ktoré nie sú husto obývané, môžete mať problém s nájdením reštaurácie. Rovnako poteší, ak si môžete počas chladnejších dní pripraviť teplý čaj alebo si uvaríte obed v úkryte počas čakania na koniec búrky. Aj tu platí, že treba vyberať príslušenstvo z ľahkých materiálov, menších rozmerov.
Jedlo si kupujte, pokiaľ sa dá, aspoň na jeden deň dopredu. Okrem energetických tyčiniek, si zbaľte výživné a ľahké potraviny – semiačka, sušené ovocie, kaše, ovsené vločky, sušené mäso a iné dobroty podľa chuti a miesta v batožine.
Ochrana a vychytávky
Hoci sa od bicykla počas cyklovýletu veľmi nebudete vzďaľovať, občas to bude nevyhnutné. Preto myslite na zabezpečenie a vezmite so sebou zámok na bicykel. Ideálne taký, ktorý sa nedá ľahko prestrihnúť. Bicykel uzamknite a vždy si so sebou vezmite všetky cenné veci.
Na dlhší výlet si so sebou zoberte aj univerzálnu lepiacu pásku tzv. duck tape. Nemusíte ju brať celú. Oblepte si ňou napríklad fľašu v niekoľkých vrstvách. Ušetríte tým miesto a pásku v prípade potreby z fľaše odlepíte.
Okrem základného náradia na opravu bicykla, si určite pribaľte aj náhradnú dušu.
Zíde sa vám aj malá sada na šitie, krém na opaľovanie, lekárnička, v ktorej by nemali chýbať analgetiká, antihistaminiká, dezinfekčný prostriedok, leukoplast, prípadne ďalšie lieky podľa vašej potreby. Neberte si celé balenia ale iba jeden „plát“ liekov. Ušetríte miesto a ak vám budú lieky chýbať, dokúpite si ich v mieste, kde sa budete práve nachádzať. Ak nie ste zvyknutý na jazdu na bicykli, vziať si môžete aj Chamois krém, ktorý je určený na liečbu odrenín a regeneráciu sedacích partií pri jazde na bicykli.
Myslite aj na kozmetiku. Na kratšie cyklovýlety si vezmite malé cestovateľské balenia kozmetických prípravkov alebo vyskúšajte vychytávku vo forme malých prúžkov suchého mydla.
A nezabudnite na základnú výbavu každého cyklovýletníka. Ak na niečo pri balení predsa len zabudnete, nepodliehajte panike. Väčšina vecí sa dá zohnať aj počas cesty. Odmenou za vašu zábudlivosť vám bude netradičný suvenír z ciest.
Príjemné balenie a šťastné cesty!