Dobré oblečenie je hneď po dobrom bicykli základom pre to, aby ste si cyklotúru dostatočne užili a nemuseli stále riešiť, či je vám príliš teplo, zima a či sa v daždi naozaj „musí“ bicyklovať. Chcete vedieť ako sa v zime ochrániť pred chladom, v lete pred spaľujúcim slnkom a na jeseň pred sychravým počasím? Prečítajte si naše odporúčania a ak máte vlastné tipy a triky, podeľte sa s nami o ne.
Dnes je na trhu veľké množstvo produktov pre cyklistov z rôznych materiálov, ale aj rozličnej kvality. Ak to myslíte s cykloturistikou vážne, investícia do kvalitného funkčného oblečenia sa vám určite oplatí.
Základné princípy
Cyklistické oblečenie by malo byť priliehavé. Správne zvolené oblečenie vás ochráni pred vetrom a pomáha vám bojovať s odporom vzduchu, hoci si to ani neuvedomujete.
Výberu cyklooblečenia venujte dostatočný čas a skúste si viacero strihov. Vyberte si ten, ktorý vám najlepšie sadne. Skúste sa v oblečení dať do polohy, v ktorej jazdíte, aby ste cítili, či vás kombinéza alebo iné kusy oblečenia neťahajú na citlivých partiách.
Každý z nás vníma chlad a teplo inak, preto si oblečenie a jednotlivé vrstvy prispôsobte podľa vlastných potrieb, naše rady berte ako odporúčanie, vhodné najmä pre začiatočníkov. A ak nemáte čas študovať aké materiály sú momentálne najvhodnejšie, nechajte si poradiť v špecializovaných predajniach.
Cyklo oblečenie na jar
Na jar vie slniečko príjemne zohriať a zároveň vie byť celkom chladno, keď zájde za stromy či oblaky. Preto treba dbať na výber kvalitných odevov, ktoré vedia schladiť aj zohriať vtedy, keď to potrebujete. Oblečte si viac tenkých vrstiev na seba, aby ste sa v prípade potreby vedeli jednoducho vyzliecť. Viac kusov oblečenia, znamená väčšiu flexibilitu pri zmenách počasia.
Vhodné je zvoliť funkčné spodné prádlo, cyklodres s krátkym alebo dlhým rukávom. Ak zvolíte dres s krátkymi rukávmi, doplňte ich o návleky na ruky, či ľahkú bundu odolnú voči vetru, ktorý vie znepríjemniť jarné cyklovýlety. Namiesto bundy si tiež môžete vziať vestu. Nezabudnite tiež na rukavice, najmä pokiaľ je chladnejší deň alebo bicyklujete podvečer. Vietor a chlad vie dosť odrovnať ruky. To isté platí pre hlavu. Pod prilbu si môžete dať funkčnú tenkú čiapku alebo multifunkčnú šatku.
Ako sa obliecť v lete
Letné bicyklovanie patrí medzi najrozšítenejšie a najpríjemnejšie. Aspoň pokiaľ nie sú extrémne horúčavy. V lete vám stačí obliecť si tenučký krátky cyklodres, prípadne krátke tričko a krátke cyklonohavice. Zvážte aj tenkú vrstvu funkčného spodného prádla, ktoré zabráni prehriatiu organizmu a dobre odvádza pot.
Moderné materiály z mikrovlákna zabraňujú prehriatiu organizmu a dobre odvádzajú pot. Preto sa nemusíte báť ani jazdy na bicykli počas vyšších teplôt. Ak znášate teploty horšie, zvážte, či vôbec na cyklovýlet ísť. Zvoliť tiež môžete cyklotričko s rozopínaním po celej dĺžke, čím viete regulovať teplotu a cirkuláciu vzduchu.
Cyklonohavice by vám mali dokonale sedieť a mali by mať antibakteriálnu úpravu. Obzvlášť v lete sú sedacie partie namáhané, čo v spolupráci s potom môže spôsobiť nepríjemné odery.
Do letnej výbavy tiež patria slnečné okuliare s UV filtrom a fľaša s vodou. Pred jazdou sa nezabudnite natrieť krémom s ochranným faktorom.
Čo si obliecť na bicykel na jeseň
Rovnako ako na jar, aj na jeseň vie byť príjemne teplo, ale aj chladno či sychravo. Ak teplota vonku siaha pod 15 °C siahnite po trojštvrťových cyklonohaviciach alebo aspoň po cyklonávlekoch na kolená (alebo celé nohy). Na vrchnú časť tela si oblečte dlhé alebo krátke cyklotričko doplnené o návleky na ruky a bundu odolnú voči vetru. Vezmite si aj rukavice, ktoré vám ochránia ruky pred chladom a vetrom.
Na jeseň je najvhodnejšie používať nepremokavé oblečenie s vetruodolnou úpravou.
Aké oblečenie zvoliť v zime
Bicyklovať sa dá aj v zime, stačí sa len správne obliecť. V zime je správny čas obliecť si dlhé zateplené cyklonohavice. Ak je príliš zima, použite aj termoprádlo ako spodnú vrstvu. V zime tiež platí viacvrstvové obliekanie, ktorým dokážete ľahko regulovať teplotu.
Na vrchnú časť tela si na základnú vrstvu (funkčné tielko, termoprádlo) dajte dres s dlhým rukávom a zimnú cyklobundu.
Nezaobídete sa tiež bez zimných neoprénových rukavíc, návlekov na tretry.
Bicyklovať sa dá aj v daždi
Poznáte to – neexistuje zlé počasie, len zle oblečený cyklista :). To je zároveň aj odpoveď na otázku, či sa dá bicyklovať aj v daždi. Pre mestské bicyklovanie sú do dažďa vhodné pršiplášte na bicykel, ktoré si upnete o riadidlá.
Na dlhšie cyklotúry je však potrebná špeciálna výbava vo forme neoprénových návlekov na tretry, spratnej a ľahkej nepremokavej pláštenky, ktorú si môžete zbaliť pre prípad, že by sa počasie mohlo pokaziť. Pri jej výbere však dbajte na to, aby ste kúpili takú, ktorá prepúšťa vlhkosť smerom von. Inak nemusí ani pršať a vy budete kompletne premočený zvnútra.
Nohavice do daždivého počasia zvoľte podľa ročného obdobia – ak je vonku zima, určite choďte v nepremokavých dlhých cyklonohaviciach. V lete alebo prechodnom období zase môžete skombinovať vodeodolné cyklokraťasy a návleky na nohy.
Možno sa to zdá ako alchýmia, ale stačí len poznať seba a otestovať, čo vám vyhovuje. Pri pravidelných cyklotúrach najlepšie zistíte, čo vám sedí a vyhovuje.